IĞDIR 16 °C
En Düşük 8 °C
En Yüksek 21 °C
Karakter Boyutu :
MARATON DEVAM EDİYOR

MARATON DEVAM EDİYOR

25 Mart 2017 11:30 CumartesiYoğun Samsun programlarının ardından Ankara’ya dönen MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta Bursa mitinginde MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye eşlik eden kurmaylar arasındaydı.

Anayasa değişikliğini meydanlarda ve katıldığı televizyon programında anlatan Grup Başkanvekili, yeni anayasa değişikliğine dair ortada dönen çok yanlış bilgilerin olduğunu söyledi.Bunlara açıklık getirilmesi gerektiğini vurgulayan Usta, “ ‘Cumhurbaşkanı istediği zaman meclisi fesheder ve tekrar tekrar seçilir’ söylemleri tamamen yanlış. Mevcut sistemde meclis erken seçime gitme kararı alabilir ama hiçbir şekilde Cumhurbaşkanının görevini sona erdirme kararı alma imkânı yok. Yeni getirilen sistemde ise Cumhurbaşkanı da seçim yenileme kararı alabilir meclis de. Bu kararı hangisi almış olursa olsun hem kendisinin hem diğerinin görevsüresini sona erdirmiş olur. Kendi varlığını da sona erdirdiği için kimse gelişigüzel seçim yenileme kararı alamayacaktır” dedi.

Sıkça düşülen bir yanlışın da ‘Cumhurbaşkanı ikinci döneminde seçim yenileme kararı alır ondan sonra bir kez daha bir kez daha istediği kadar seçilir’düşüncesi olduğunu söyleyen Usta, “Bu tamamen yanlış. Anayasa değişikliği şunu söylüyor; Cumhurbaşkanı en fazla iki defa seçilebilir. Ancak meclis seçim yenileme kararı alırsa Cumhurbaşkanın görev süresi yarım kalan dönem olarak kabul edilebilir ve bir dönem daha aday olabilir. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı ve hükûmet ters düştüğü zaman meclis seçime gitmek zorunda kalıyordu krizin diğer aktörü olan Cumhurbaşkanı ise varlığını devam ettiriyordu. Yeni sistem ise şöyle diyor; ya uzlaşın ve bu krizi aşın ya da ikiniz beraber seçime gidin millet bu krizi aşsın. İşte bu yenisistemin güvencesidir” diyerekbunun sorumsuzca kullanılabilecek bir hak olmadığını belirtti.

Türkiye’nin tıkanan hükümet etme sisteminin 16 Nisan’da açılması için halkla buluşmaya devam edeceklerini söyleyen Usta, cumartesi Kayseri, pazar ise Erzurum mitinginde olacaklarının bilgisini verdi.

 

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (20007) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Erhan Usta - miting - referandum

- GALERİLERİ

- HABERLERİ