IĞDIR 16 °C
En Düşük 8 °C
En Yüksek 21 °C
Karakter Boyutu :
CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANINA 100 GÜN UZAKLAŞTIRMA

CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANINA 100 GÜN UZAKLAŞTIRMA

28 Mart 2017 10:27 SalıNarlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, sahipleri arasında CHP’lilerin de bulunduğu 10 kaçak yapıyı yıkmadığı gerekçesiyle yargılandığı davada 100 gün görevden uzaklaştırma cezası aldı

Narlıdere'de, Karabağlar'ın eski belediye başkanı Sıtkı Kürüm ve 7 Haziran seçimleri için CHP'den aday adayı olan Serdar Kolay'ın da villalarının da aralarında bulunduğu yıkım kararı olan kaçak yapılar için Temiz İzmir Derneği, harekete geçmeyen Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur hakkında Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikayette bulundu. Konuyla ilgili İzmir Valiliği'nin oluru ile İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma" suçundan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Belediye Başkan Yardımcısı İmar Müdür Vekili Ali Ulvi Dülger, Fen İşleri Müdürü Mustafa Savran ve Destek Hizmetleri Müdürü Erkan Karasu hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

100 gün uzaklaştırma
İzmir 35'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması dün yapıldı. Ceza alan Başkan Batur ve bürokratları büyük bir şok yaşadı. Hakim Derviş Eryıldırım Başkan Abdul Batur ve İmar Müdür Vekili Ali Ulvi Dülger'in görevi ihmal suçunu işledikleri ve 6 ay 7 gün hapis cezasına çarptırılmalarına karar verdi. Hapis cezası günlük 30 liradan toplam 5 bin 610 lira adli para cezasına çevrildi. Bu paranın 20 eşit taksitte ödenebileceği belirtildi. Ayrıca para cezasının infazı sonrası Batur ile Dülger'in 100 gün süre ile kamu görevlerinin yasaklanmasına karar verildi. Ayrıca diğer sanıklar Savran ile Karasu'ya görevi ihmal suçundan 3 ay 10 gün hapis cezası verildi. Hapis cezası günlük 25 liradan toplam 2 bin 500 lira adli para cezasına çevrildi. Bu paranın 10 taksitle ödenmesine karar verili. Ayrıca Savran Karasu hakkında 50 gün süreyle görevden uzaklaştırma kararı çıktı. Karar İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'ne gönderildi. Önümüzdeki günlerde Başkan Batur'un avukatlarının yerel mahkeminin kararına itiraz etmesi bekleniyor. Ancak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'nin kararı onaması durumunda Başkan Batur 100 gün boyunca Narlıdere Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılacak.

Lüks villalar dikkat çekiyor
Karabağlar'ın eski belediye başkanı Sıtkı Kürüm'ün NarlıdereAltıevler Mahallesi Bahçe Sokak'ta bulunan villasının kapısında herhangi bir numara olmadığı tespit edildi. Büyüklüğü ile görenlere dudak ısırtan villanın birçok noktasında güvenlik kamerası olması dikkat çekti. Neredeyse halı saha büyüklüğündeki villanın yanı sıra2015 Genel Seçimleri'nde CHP'den İzmir Milletvekili aday adayıolan Serdar Kolay'a ait Altıevler Mahallesi Mustafa Kemal Sahil Bulvarı numara 374'teki villanın dört tarafındaki güvenlikkameraları dikkat çekiyor. Kolay'ın villasının bahçesinde yüzmehavuzu da bulunuyor.

 

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (19184) defa okunmuştur.

- GALERİLERİ

- HABERLERİ